Minikekë me dardhë dhe bajame

Përbërësit:

 • 175 gr miell integral
 • 90 gr tërshërë kokërrplotë
 • 240 ml qumësht
 • 110 gr sheqer kaf
 • 55 ml vaj misri
 • 1 vezë
 • 200 gr dardha të prera në kubikë
 • 40 gr bajame të copëtuara
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji pluhur fryrës për ëmbëlsira
 • 1 lugë çaji kanellë
 • ¼ lugë çaji kripë

Përgatitja:

1. Ndizni furrën në 200oC.

2. Në një enë  të thellë shtoni qumështin dhe tërshërën, trazojini dhe lëreni mënjanë për rreth 10 minuta.

3. Në një enë tjetër shtoni miellin, kripën, sodën, pluhurin fryrës dhe kanellën. Lëreni mënjanë.

4. Shtoni vajin, sheqerin kaf, ekstraktin e vaniljes dhe vezën e rrahur në enën e tërshërës. Trazoni mirë dhe shtoni përmbajtjen e enës së miellit. Trazoni pak dhe shtoni dardhat dhe bajamet.

5. Brumin e përgatitur derdheni në një tavë minikekësh të shtruar me letra të posaçme. Spërkatini me bajame të prera.

6. Piqini minikekët për rreth 10-15 minuta. Hiqini nga furra dhe lërini të ftohen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s