Cheesecake me boronica & mjedra (Pa pjekje)

Përbërësit:

Për bazën e cheesecake:
 • 140 gr biskota
 • 70 gr gjalp i shkrirë
Për shtresën e parë:
 • 210 gr mascarpone
 • 5 gr fletë xhelatine
 • 100 ml pana për ëmbëlsira
 • 90 gr pure boronice
Për shtresën e dytë:
 • 210 gr mascarpone
 • 5 gr fletë xhelatine
 • 100 ml pana për ëmbëlsira
 • 45 gr sheqer
Për shtresën e tretë:
 • 210 gr mascarpone
 • 5 gr fletë xhelatine
 • 100 ml pana përr ëmbëlsira
 • 177 gr pure mjedrash
Për purenë e mjedrës:
 • 260 gr mjedra
 • 60 gr sheqer
 • 7 ml lëng limoni
Për purenë e boronicës:
 • 115 gr boronica
 • 50 gr sheqer
 • 5 ml lëng limoni

Përgatitja:

1. Për të përgatitur purenë e mjedrave, shtoni mjedrat, lëngun e limonit dhe sheqerin në një tenxhere mesatare dhe vërini në zjarr të mesëm. Trazoni vazhdimisht dhe shtypini me lugë mjedrat. Lërini në zjarr për rreth 30-40 minuta derisa të jetë formuar një pure e trashë.

2. Kullojeni purenë e mjedrave për të eleminuar farat dhe lëreni të ftohet.

3. Për të përgatitur purenë e boronicave, shtoni boronicat, lëngun e limonit dhe sheqerin në një tenxhere mesatare dhe përsërisni të njëjtin proces si me purenë e mjedrave.

4. Thërrmoni biskotat në blender dhe shtojini në një enë mesatare. Shtoni gjalpin e shkrirë dhe trazojini mirë me lugë derisa të homogjenizohen.

5. Shtrojeni masën e përgatitur me biskotat dhe gjalpin në një tavë rrethore me diametër 20 cm dhe sheshojeni mirë me lugë derisa të keni një bazë solide për cheesecake-un.

6. Futeni tavën në ngrirje dhe lëreni për minimalisht 30 minuta.

7. Merrni një enë dhe shtoni mascarponen për shtresën e parë (mascarpone-ja duhet të jetë temperaturë dhome). Trazojeni me tel kuzhine derisa të jetë e butë dhe kremoze.

8. Përgatisni xhelatinën. Zhysni në një enë me ujë të ftohtë me akull fletët e xhelatinës dhe lërini për rreth 10 minuta. Pasi të kenë kaluar 10 minuta shtrydheni xhelatinën me dorë dhe shkrijeni në mikrovalë.

9. Shtojeni xhelatinën e shkrirë në enën e mascarpones dhe trazoni shpejt. Rrihni panën e ëmbëlsirës me mikser dore derisa të bëhet krem i qëndrueshëm dhe shtojeni në enën e mascarpones. Shtoni dhe purenë e boronices dhe trazoni me spatul.

10. Merrni tavën nga ngrirja dhe shtoni masën e përgatitur për shtresën e parë. Rivendoseni tavën në ngrirje derisa të përfundoni përgatitjen e shtresës së dytë.

11. Procesi i përgatitjes për shtresën e parë  do të përsëritet dhe për shtresën e dytë dhe të tretë me të vetmin ndryshim që në vend të puresë së boronicës, në shtresën e dytë do të shtohet sheqeri ndërsa në shtresën e tretë pureja e mjedrës

12.  Lëreni cheesecake-un e përgatitur për disa orë në ngrirje para se ta konsumoni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s