Tortë me karamel qumeshti dhe lajthi

Përbërësit:

Për karamelin e qumështit:
 • 120 gr sheqer
 • 45 ml ujë
 • 400 ml qumësht i kondensuar
 • 180 ml pana për ëmbëlsira
Për shtresat e kekut:
 • 4 vezë
 • 320 gr miell
 • 100 gr sheqer
 • 220 gr karamel qumështi
 • 250 ml qumësht
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 170 ml vaj misri
 • 10 gr sodë buke
 • 8 gr pluhur pjekjeje
 • 20 ml ujë i nxehtë + 4 gr kafe (instant coffee)
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
Për mbushjen:
 • 150 gr lajthi
 • 80 gr karamel qumështi
 • 100 ml qumësht i kondensuar
Për kremin:
 • 600 ml pana për ëmbëlsira
 • 450 gr mascarpone
 • 200 gr karamel qumështi
 • 120 ml qumësht i kondensuar
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje

Përgatitja:

1. Për të përgatitur karamelin e qumështit, shtoni sheqerin dhe ujin në një tenxhere mesatare. Mos i trazoni,sepse sheqeri do t’ju ngurtësohet.

2. Lëreni në zjarr të fortë derisa karameli të marrë ngjyrë të kuqerremtë. Hiqeni nga zjarri tenxheren dhe shtoni qumështin e kondensuar. Kthejeni tenxheren në zjarr dhe trazoni vazhdimisht masën.

3. Shtoni panën dhe vazhdoni të trazoni në zjarr mesatar. Hiqeni nga zjarri pas disa minutash kur karameli të jetë trashur. (Pasi të jetë ftohur karameli do të trashet akoma më shumë.)

4. Shtoni lëngun e limonit në gotën e qumështit që ju duhet për të përgatitur brumin e shtresave të tortës dhe trazojeni mirë. Lëreni mënjanë për rreth 10 minuta.

5. Për të përgatitur shtresat e tortës, merrni një enë të thellë. Shtoni në enë vezët, sheqerin, vaniljen dhe karamelin e qumështit. Trazojini me mikser derisa masa të homogjenizohet. Shtoni vajin dhe qumështin dhe miksoni sërish.

6. Tresni kafen në ujin e nxehtë, lëreni të ftohet dhe shtojeni në enë.

7. Merrni një enë tjetër dhe shtoni miellin, sodën, pluhurin e pjekjes. Trazojini me lugë dhe shtojeni tek ena tjetër duke e kaluar në sitë. Miksojini të gjithë përbërësit me mikser dore.

8. Ndajeni brumin e përgatitur në mënyrë të barabartë në tre tava me diametër 20cm të shtruara me letër pjekjeje (rreth 440 gr brumë për tavë).

9. Piqini kekët në furrë të ngrohur në 180oC për 25-30 minuta.

10. Për të përgatitur mbushjen, shtoni në një enë qumështin e kondensuar, karamelin e qumështit dhe lajthitë. Trazojini mirë me tel kuzhine dhe lëreni mënjanë.

11. Për të përgatitur kremin, rrihni panën për ëmbëlsira derisa të formohet krem i ngurtë dhe i qëndrueshëm. Lëreni mënjanë.

12. Në një enë rrihni me mikser mascarponen, qumështin e kondensuar, karamelin e qumështit dhe vaniljen derisa të bëhet kremoze. Shtojeni kremin e formuar tek pana e rrahur dhe rrihini për pak sekonda derisa të kombinohen.

13. Lëreni kremin të ftohet për rreth 30 minuta në frigorifer.

14. Për të përgatitur tortën, shtroni shtresën e parë të kekut, lyejeni me një shtresë mbushje dhe me një shtresë nga kremi i përgatitur. Përsëriteni këtë proces dhe me shtresën e dytë dhe në fund vendosni sipër shtresën e fundit. Mbulojeni tortën në të gjithë anët me krem dhe dekorojeni sipas dëshirës me lajthi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s