Recete Torte me Arre Kokosi

Përbërësit:

Për kekun:
 • 360 gr miell
 • 530 ml qumësht kokosi (i konservuar, jo në kuti kartoni)
 • 100 gr arrë kokosi
 • 225 gr gjalp
 • 4 vezë + 4 të bardha veze
 • 400 gr sheqer
 • 15 gr pluhur pjekjeje
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
Për mbushjen:
 • 380 ml qumësht kokosi
 • 55 ml qumësht
 • 85 gr sheqer
 • 5 të kuq veze
 • 23 gr niseshte
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 50 gr bajame të copëtuara
Për shurupin:
 • 100 gr çokollatë e bardhë (për gatim)
 • 400 gr gjalp
 • 320 ml qumësht i kondensuar

Përgatitja:

1. Ngrohni furrën në 180oC. Bëni gati tre tava me diametër 20 cm (lyejini me gjalp ose shtrojini me letër pjekjeje.

2. Sitni miellin dhe pluhurin e pjekjes në një enë të thellë. Shtoni dhe arrën e kokosit.Trazojini pak sa të kombinohen dhe lëreni enën mënjanë.

3. Në një enë tjetër shtoni gjalpin, (gjalpi duhet të jetë i butë, temperaturë ambienti) sheqerin dhe vaniljen. Miksojini me mikser dore rreth 10 minuta derisa të formohet një masë kremoze me ngjyrë të çelët.

4. Shtoni një nga një vezët dhe të bardha e vezëve ndëkrohë që vazhdoni të miksoni.

5.Shtoni pak nga pak përmbajtjen e enës së miellit dhe qumështin e kokosit duke i alternuar të dyja dhe vazhdoni të rrihni me mikser derisa të ju formohet një brumë homogjen.

6. Peshojeni dhe ndajeni brumin në mënyrë të barabartë në tre tavat dhe piqini kekët për rreth 40-50 minuta derisa një kunj të dalë i pastër nga qendra e kekut.

7. Ndërkohë që piqen shtresat e tortës, përgatisni mbushjen. Kjo mbushje është si kremi i pastiçerisë vetëm se në vend të qumështit të zakonshëm përdoret qumësht kokosi.

8. Shtoni qumështin, sheqerin dhe vaniljen në një tenxhere që nuk ngjit. Trazoni mirë me tel kuzhine. Lëreni në zjarr derisa të formohen flluska në anët e tenxheres dhe qumështi të jetë gati në të valuar.

9. Në një enë të thellë shtoni të kuqtë e vezëve dhe niseshten. Trazojini mirë dhe shtoni përmbajtjen e tenxheres duke trazuar me shpejtësi gjatë gjithë procesit në mënyrë që të mos ju mpikset veza nga nxehtësia e qumështit.

10. Kalojeni përmbajten e enës sërish në tenxhere dhe vëreni në zjarr mesatar duke trazuar vazhdimisht derisa t’ju formohet një krem i lëmuar në trajtë pudingu.

11. Kalojeni kremin në një enë dhe mbulojeni sipërfaqen me letër plastike kuzhine. Lëreni të ftohet plotësisht dhe lëreni në frigorifer.

12. Pasi shtresat e kekut të jenë pjekur dhe ftohur plotësisht, përgatisni kremin. Në një enë shtoni gjalpin e zbutur dhe miksojeni me mikser dore për disa minuta derisa të bëhet i çelët në ngjyrë dhe kremoz.

13. Shtoni qumështin e kondensuar (duhet të jetë i ftohtë) dhe miksoni për 1 minutë. Shtoni dhe çokollatën e bardhë të shkrirë dhe miksoni sërish për pak. Kremi duhet të jetë i trashë dhe i qëndrueshëm, në të kundërt lëreni të ftohet rreth 30 minuta në frigorifer.

14. Përgatisni tortën duke mbuluar shtresën e parë me mbushjen dhe me një pjesë të bajameve të copëtuara. Përsëriteni të njëjtin proces me shtresën e dytë dhe vendosni mbi to shtresën e tretë. Mbuloni me kujdes tortën me krem nga çdo anë dhe spërkateni me arrë kokosi sipas dëshirës. Lëreni disa orë në frigorifer para se ta konsumoni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s