Minikekë të shëndetshëm me mollë

Përbërësit:

 • 180 gr miell integral
 • 100 gr tërshërë
 • 135 gr sheqer kaf
 • 280 gr kos grek
 • 2 vezë
 • 125 ml qumësht
 • 130 gr mollë e grirë
 • 100 gr karrotë e grirë
 • 40 gr bajame të copëtuara
 • 50 gr rrush i thatë
 • 14 gr pluhur fryrës për ëmbëlsira
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 2 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

1. Në një enë të thellë shtoni miellin integral, tërshërën, sheqerin kaf, pluhurin fryrës dhe kanellën. Trazoni mirë derisa të kombinohen plotësisht.

2. Merrni një enë tjetër dhe shtoni kosin grek, qumështin, vezët, vaniljen dhe trazoni mirë me tel kuzhine. Shtoni masën e enës tjetër dhe trazoni sërish derisa të formohet një brumë i trashë.

3. Shtoni karrotat e grira, mollën, rrushin e thatë dhe bajamet. Përziejini dhe një herë derisa masa të homogjenizohet.

4. Ndizni furrën në 180oC. Përgatisni një tavë mini-kekësh me 12 vende dhe derdheni brumin në gropëzat e tavës.

*Kjo recetë është e mjaftueshme për 20 mini-kekë.

5. Spërkatini me sheqer kaf sipër dhe piqini për rreth 25 minuta.

.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s