Toptha energjie me hurma arabie

Përbërësit:

  • 400 gr hurma arabie pa bërthamë
  • 250 gr arra
  • 50 gr arrë kokosi e grirë
  • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
  • 1 majë gishtash kripë

Përgatitja:

1. Në një enë mesatare shtoni hurmat e arabisë dhe mbulojini me ujë të ngrohtë. Lërini rreth 10 minuta derisa të zbuten dhe të fryhen paksa.

2. Shtoni arrat, hurmat, vaniljen dhe kripën në blender dhe pulsojini derisa të formohet një masë e njëtrajtshme dhe  e punueshme.

3. Lëreni brumin e përgatitur për rreth 30 minuta në frigorifer.

4. Ndajeni brumin në toptha dhe rrotullojini me duar. Në një enë derdhni arrën e kokosit dhe kalojini topat një nga një në enë duke i rrotulluar që të vishen nga të gjitha anët me arrë kokosi.

.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s