Kek me limon dhe fara lulëkuqeje

Përbërësit:

 • 230 gr miell
 • 200 gr sheqer
 • 3 vezë të mëdha
 • 100 gr gjalp (i zbutur, gati i shkrirë)
 • 50 ml qumësht
 • 120 ml salcë kosi
 • 30 ml lëng limoni
 • Lëkura e grirë e 2 limonave
 • 1 + ½ lugë gjelle fara lulëkuqeje
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 2 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • ¼ lugë çaji sodë buke
 • ¼ lugë çaji kripë
Për glazurën:
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 3-4 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

1. Ngrohni furrën në 180oC dhe shtroni me letër pjekjeje një tavë katrore 20×20 cm.

2. Në një enë të thellë sitni miellin, sodën, pluhurin e pjekjes, kripën, sheqerin. Trazojini mirë dhe lëreni enën mënjanë.

3. Merrni një enë tjetër dhe shtoni salcën e kosit, gjalpin e zbutur, lëngun e limonit, lëkurën e limonit, vaniljen, qumështin dhe në fund vezët. Trazojini mirë me tel kuzhine derisa të formohet një masë e njëtrajtshme.

4. Shtoni masën e përgatitur në enën e miellit dhe kombinojini mirë derisa t’ju formohet një brum homogjen.

5. Derdheni brumin në tavë dhe piqeni për rreth 40-45 minuta derisa kunji të dalë i pastër nga qendra e kekut.

6. Ndërkohë që keku piqet përgatisni glazurën. Shtoni në një enë mesatare sheqerin pluhur dhe shtoni nga pak lëng limoni ndërkohë që trazoni me spatul derisa të arrini në trashësinë e dëshiruar.

7. Lëreni kekun të ftohet dhe derdhini sipër glazurën e përgatitur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s