Stollen (Bukë gjermane Krishtlindjesh)

Përbërësit:

 • 500 gr miell
 • 240 ml qumësht
 • 100 gr sheqer
 • 170 gr gjalp
 • 1 vezë + 2 të kuq veze
 • 10 gr maja buke
 • 250 gr rrush i thatë
 • 80 ml rum (ose lëng portokalli për një version joalkoolik)
 • 120 gr lëkura agrumesh të karamelizuara (recetën e gjeni këtu)
 • 70 gr bajame të thërrmuara
 • Lëkura e 1 limoni
 • ¾ lugë çaji kardamom pluhur
 • ¾ lugë çaji kanellë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
Për marzipanin (pasta e bajames) :
 • 150 gr miell bajamesh
 • 125 gr sheqer pluhur
 • 1 e bardhë veze
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • Për pluhurosjen e bukës:
 • 100 gr gjalp i shkrirë
 • Sheqer pluhur

Përgatitja:

1. Fillimisht përgatisni marzipanin (pastën e bajames). Në një enë mesatare shtoni miellin e bajameve dhe sheqerin pluhur dhe kombinojini mirë me lugë. Në një enë tjetër, rrihni të bardhën e vezës me pirun derisa të kthehet në shkumë.

2. Hapni një gropë në qendër të enës me miellin dhe sheqerin dhe aty shtoni të bardhën e vezës dhe ekstraktin e vaniljes. Mbulojeni të bardhën e vezës me miell nga anët e enës dhe trazojeni lehtë.

3. Filloni ta punoni me duar masën derisa t’ju formohet një brumë i lëmuar. Jepini formën e një topi dhe lëreni mënjanë.

*Marzipanin mund ta përgatisni një ditë para dhe ta ruani në frigorifer të mbuluar me letër plastike kuzhine.

4. Merrni një enë mesatare dhe shtoni rrushin e thatë, lëkurat e karamelizuara të agrumeve dhe rumin. Trazojini me lugë dhe lëreni enën mënjanë.

5. Ngrohni qumështin. Qumështi duhet të jetë pak i vakët, jo i nxehtë. Kalojeni në një enë mesatare dhe shtoni majanë dhe dy lugë buke nga sheqeri. Trazojeni pak dhe mbulojeni me pecetë kuzhine. Lëreni mënjanë për 10 minuta në një ambient të ngrohtë që majaja të aktivizohet dhe të shkumojë në sipërfaqe.

6. Në një enë të thellë shtoni miellin, sheqerin e mbetur, gjalpin (i zbutur, temperaturë dhome), vezën dhe të kuqtë e vezës, lëkurën e limonit, kardamomin, kanellën dhe vaniljen. Shtoni përmbajtjen e enës me maja dhe qumësht. Trazojeni me lugë druri masën dhe më pas punojeni me duar që të formohet brum.

7. Ngjesheni brumin për rreth 10 minuta në një sipërfaqe të spërkatur me miell derisa të bëhet i punueshëm dhe i lëmuar.

8. Jepini brumit formë topi dhe kalojeni në një enë te lyer me pak vaj. Mbulojeni mirë enën dhe lëreni brumin të vijë në një ambient të ngrohtë derisa brumi të jetë dyfishur në madhësi për rreth 1 orë.

9. Pasi brumi të ketë ardhur, shtypeni me dorë për të liruar ajrin dhe shtoni bajamet dhe përmbajtjen e enës me rum (nqs rrushi i thatë dhe lëkurat nuk e kanë pirë komplet rumin, kullojini para se t’i shtoni në brum).

10. Ngjesheni brumin me frutat e thata në një sipërfaqe të spërkatur me miell derisa të jenë kombinuar tërësisht.

11. Ndajeni brumin në dy gjysma të barabarta. Merrni marzipanin dhe ndajeni dhe atë në dy gjysma të barabarta.

12. Merrni njërën nga gjysmat e brumit dhe hapeni në një petë ovale me trashësi 3-4 cm. Merrni gjysmën e marzipanit dhe jepini formë cilindrike me gjatësinë e petës. Vendoseni marzipanin në qendër të petës (si në foto).

13. Palosni brumin nga e majta që të mbuloni marzipanin dhe anën e djathtë paloseni sipër mbi qendër të brumit duke e shtypur pak me gishta. Palosni mirë fundet e petës që të mos hapet gjatë pjekjes.

14. Të njëjtin proces përsëriteni me gjysmën tjetër të brumit. Kalojini dy bukët në një tavë të shtruar me letër pjekjeje, mbulojini me pecetë kuzhine dhe lërini të vijnë për rreth 1 orë në ambient të ngrohtë.

15. Ngrohni furrën në 180oC dhe piqeni për gjysëm ore. Lërini bukët të ftohen për disa minuta pasi t’i keni nxjerrë nga furra dhe më pas shpojini gjithandej në sipërfaqe me një kunj dhëmbësh dhe lyejini me furçë bollshëm me gjalpin e shkrirë. Spërkatini menjëherë me sheqer pluhur  dhe lërini të ftohen plotësisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s