Lëkura të karamelizuara agrumesh

Përbërësit:

  • 4 portokalle
  • 4 limona
  • 400 gr sheqer
  • 250 ml ujë
  • Sheqer për sheqerosjen në fund

Përgatitja:

1. Rrihni vezët dhe shtoni një nga një të gjithë përbërësit e tjerë në një enë të thellë.

2. Trazojini mirë derisa të formohet një masë homogjene.

3. Ndizni furrën në 180o. Lyeni me gjalp një tavë rezistente ndaj nxehtësisë (me diametër 22 cm) dhe transferojeni masën në tavë.

4. Piqeni për 30-40 minuta dhe lëreni të ftohet. Mund ta shoqëroni me kos ose mjaltë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s