Biskota festive icebox

Përbërësit:

Për biskotat me copëza çokollate:
 • 100 gr miell për ëmbëlsira
 • 20 gr miell bajamesh
 • 60 gr gjalp (temperaturë dhome, i zbutur)
 • 40 gr sheqer pluhur
 • 1 i kuq veze
 • 50 gr copëza çokollate
Për biskotat me boronicë të kuqe & limon:
 • 100 gr miell për ëmbëlsira
 • 20 gr miell bajamesh
 • 60 gr gjalp
 • 40 gr sheqer pluhur
 • 1 i kuq veze
 • 40 gr boronica të kuqe të thata
 • 2 lugë çaji lëkurë limoni
Për biskotat me kakao:
 • 100 gr miell për ëmbëlsira
 • 20 gr miell bajamesh
 • 60 gr gjalp
 • 50 gr sheqer pluhur
 • 1 i kuq veze
 • 10 gr kakao

Përgatitja:

1. Merrni një enë të thellë dhe shtypni gjalpin e zbutur me shpatull ose lugë druri dhe trazojeni derisa të jetë kremoz. Shtoni sheqerin pluhur dhe trazoni sërish derisa masa të homogjenizohet dhe të bëhet kremoze.

2. Shtoni të kuqin e vezës dhe trazojini sërish derisa veza të njëtrajtësohet me masën.

3. Sitni miellin për ëmbëlsira dhe miellin e bajameve dhe shtojini në enë. Përzieni mirë dhe më pas shtoni copëzat e çokollatës. Formoni brumin me duar dhe jepini formën e një pete të vogël katrore sa pëllëmba e dorës.

4. Mbështilleni brumin me letër plastike dhe lëreni në frigorifer për një orë.

5. Përsëritni të njëjtin proces për përgatitjen e brumit të biskotave me boronicë dhe të biskotave me kakao, ku i vetmi ndryshim do të jetë shtimi i boronicave, lëkurës së limonit ose kakaos përkatësisht në vend të copëzave të çokollatës.

6. Pasi brumi për tre llojet e biskotave të kenë kaluar një orë në frigorifer, nxirrini nga frigoriferi. Një nga një, merrini dhe ngjeshini pak dhe jepini formën e një ruli cilindrik me diametër 5 cm.

7. Mbështillini veç e veç të tre cilindrat e brumit me letër plastike dhe lërini për minimumi 8 orë në ngrirje.

8. Pasi të ketë kaluar koha e nevojshme, merrini cilindrat e brumit nga ngrirja, hiqini nga letra plastike dhe pritini feta-feta me një thikë shumë të mprehtë shefi.

9. Piqini biskotat në 170oC për çerek ore. Lërini biskotat të ftohen mirë para se t’i konsumoni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s