Kek për çaj

Përbërësit:

 • 360 gr miell
 • 4 vezë të mëdha
 • 150 gr sheqer
 • 220 gr gjalp (temperaturë dhome, i zbutur)
 • 240 ml qumësht
 • 70 gr rrush i thatë
 • 4 lugë çaji lëng limoni
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 lugë çaji pluhur fryrës për ëmbëlsira
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kripë
PPër shurupin:
 • 220 gr mascarpone
 • 55 gr gjalp
 • 240 gr sheqer pluhur
 • ½ lugë çaji vanilje

Përgatitja:

1. Ndizni furrën në 160oC. Lyeni mirë me gjalp të butë një formë ëmbëlsire duke përdorur një furçë dhe spërkateni me pak miell. Futeni formën në frigorifer dhe lëreni aty derisa të keni përfunduar përgatitjen e brumit.

2. Në një enë mesatare shtoni qumështin dhe lëngun e limonit dhe lëreni mënjanë për disa minuta.

3. Pasi të kenë kaluar disa minuta, shtoni në enë dhe vezët dhe ekstraktin e vaniljes dhe trazojini mirë. Lëreni enën mënjanë.

4. Në një enë tjetër kombinoni miellin, sheqerin, sodën, pluhurin fryrës dhe kripën. Shtoni gjalpin dhe gjysmën e përmbajtjes së enës se qumështit me vezët dhe përziejeni me mikser dore në shpejtësi të ulët për një minutë dhe shtoni gradualisht pjesën e mbetur të enës së qumështit dhe rriteni shpejtësinë e mikserit në mesatare.

5. Vazhdoni të miksoni për disa minuta derisa brumi të bëhet kremoz dhe homogjen. Shtoni rrushin e thatë dhe trazojeni brumin me lugë druri.

6. Merrni formën e ëmbëlsirës nga frigoriferi dhe derdheni brumin e përgtatitur në të. Piqeni për një orë në furrë dhe lëreni pesë minuta të ftohet para se ta nxirrni nga forma.

7. Për të përgatitur shurupin, shtoni të gjithë përbërësit e shurupit në një tenxhere të vogël dhe trazoni me lugë druri derisa të valojë. Lëreni dhe një minutë në zjarr të ulët që sheqeri të shpërbëhet plotësisht.

8. Me një furçë, lyejeni kekun e ngrohtë me shurupin e ftohur. Sipas dëshirës mund të hapni me kunj vrima në kek që të thithë shurup dhe në brendësi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s