Minikekë Red Velvet

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 190 gr miell ëmbëlsirash
 • 200 gr sheqer
 • 120 ml qumësht
 • 50 gr gjalp
 • 100 ml vaj misri
 • 10 gr kakao
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • ½ lugë çaji uthull e bardhë
 • Pak ngjyrues i kuq ushqimor
Për kremin:
 • 220 gr mascarpone
 • 55 gr gjalp
 • 240 gr sheqer pluhur
 • ½ lugë çaji vanilje

Përgatitja:

*Përbërësit duhet të jenë në temperaturë dhome.

1. Në një enë të mesme shtoni qumështin dhe lëngun e limonit dhe lëreni mënjanë.

2. Ndizni furrën në 180oC. Ndani veç të bardhat e vezëve dhe rrihini me mikser dore për 3-4 minuta derisa të formohet një shkumë e bardhë dhe lëreni mënjanë.

3. Në një enë të thellë shtoni miellin, sodën, kakaon, kombinojini me lugë druri dhe lëreni mënjanë.

4. Merrni një enë tjetër dhe rrihni gjalpin mirë me mikser derisa të bëhet kremoz dhe i lëmuar. Shtoni sheqerin dhe vazhdoni të miksoni që të formohet një masë homogjene. Shtoni vajin dhe miksojini sërish.

5. Shtoni të kuqtë e vezës dhe ekstraktin e vaniljes. Miksojini edhe një herë. Shtoni uthullën dhe ngjyruesin derisa të arrini ngjyrën e dëshiruar.

6. Ulni shpejtësinë e mikserit dhe shtoni pak nga pak duke alternuar qumështin dhe përmbajtjen e enës ku kemi miellin. Mos e teproni me miksimin, ndaloni kur të jetë homogjenizuar brumi.

7. Shtoni të bardhat e rrahura të vezëve dhe përziejni me kujdes me lugë druri.

8. Mbushni deri në 2/3 foletë e tavës për minikekë me brumin e përgatitur. (Kjo recetë mjafton për rreth 16 minikekë).

9. Piqini për 20 minuta dhe lërini të ftohen.

10. Ndërkohë që piqen përgatisni kremin duke rrahur me mikser mascarponen dhe gjalpin (duhet të jenë temperaturë ambienti) derisa të bëhet masa kremoze. Shtoni sheqerin pluhur dhe vaniljen dhe miksoni sërish.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s