Role me kanelle (Cinnamon Rolls)

Përbërësit:

Për brumin:
 • 500 gr miell
 • 240 ml qumësht
 • 100 gr sheqer
 • 2 vezë të mëdha
 • 90 gr gjalp i shkrirë
 • 7 gr maja buke
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 lugë çaji kanellë
 • 1 lugë çaji kripë
Për mbushjen:
 • 200 gr sheqer kaf
 • 17 gr kanellë
 • 60 gr gjalp i zbutur
Për kremin:
 • 220 gr mascarpone
 • 55 gr gjalp
 • 240 gr sheqer pluhur
 • ½ lugë çaji vanilje

Përgatitja:

1. Ngrohni qumështin për pak minuta derisa të jetë i vakët (jo i nxehtë). Derdheni në një enë të thellë dhe shtoni aty një lugë buke sheqer dhe majanë. Trazojini pak dhe lëreni mënjanë pesë minuta derisa majaja të aktivizohet dhe të formohen flluska në sipërfaqe.

2. Pasi të jetë aktivizuar majaja, shtoni në enë sheqerin, gjalpin e shkrirë, vezët dhe ekstraktin e vaniljes.Trazojini mirë derisa të kombinohen.

3. Shtoni miellin, kanellën dhe kripën dhe përziejeni derisa të fillojë t’ju formohet brumi. Ngjesheni brumin e formuar në një sipërfaqe të spërkatur mirë me miell derisa të bëhet elastik dhe të mos ngjisë në duar.

4. Jepini formë topi brumit,vendoseni në një enë të lyer me pak vaj dhe mbulojeni mirë. Lëreni të vijë në një mjedis të ngrohtë derisa të dyfishohet në madhësi (rreth 2 orë).

*Që brumi të vijë më shpejt, mund ta ndizni paraprakisht furrën në 50oC për disa minuta dhe ta fikni. Lërëni brumin të vijë brenda furrës së ngrohur me dritën e furrës të lënë ndezur.

5. Për të përgatitur mbushjen ndërkohë që vjen brumi, përzieni sheqerin dhe kanellën në një enë dhe lëreni gjalpin të zbutet në temperaturë ambienti.

6. Spërkasni sipërfaqen e punës me miell, merrni brumin dhe hapni me të një petë drejtkëndore me përmasa 30 dhe 60 cm.

7. Lyejeni petën mirë me gjalpin e zbutur (duhet të jetë shumë i butë, për ta zbutur mund ta fusni për pak sekonda në mikrovalë.

8. Spërkasni gjithë petën me mbushjen dhe shtypeni pak me duar që mbushja të ngjisë në petë. Rrotullojeni mirë petën në role (nga ana e gjatë e petës) dhe ndajeni në role të vogla me gjatësi 5cm duke prerë me thikë ose me pe kuzhine.

9.Në një tavë drejtkëndore të shtruar me letër kuzhine, vendosni roletë dhe lërini të vijnë për gjysëm ore.

10. Ndizni furrën në 180oC dhe piqini për rreth 20 minuta.

11. Ndërkohë që piqen përgatisni kremin duke rrahur me mikser mascarponen dhe gjalpin (duhet të jenë temperaturë ambienti) derisa të bëhet masa kremoze. Shtoni sheqerin pluhur dhe vaniljen dhe miksoni sërish.

12. Lëreni në temperaturë ambienti kremin dhe kur të jenë pjekur roletë, lyejini me krem sa janë ende të nxehta. Konsumojini të ngrohta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s