Kek me çokollatë dhe kungull zucchini

Përbërësit:

 • 125gr miell
 • 160 gr sheqer kaf i çelët
 • 55 gr kos grek
 • 2 vezë
 • 50 gr kakao pa sheqer
 • 70 gr copëza çokollate
 • 220 gr kunguj zucchini të grirë (rreth 2 kunguj të vegjël)
 • 60 ml vaj misri
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • ½ lugë çaji pluhur pjekjeje për ëmbëlsira
 • ½ lugë çaji kripë

Përgatitja:

1. Grini kungujt me rende dhe lërini mënjanë duke i mbulur me një pecetë kuzhine që të thithë lagështinë e tepërt.

2. Ndizni furrën në 180oC. Shtroni një tavë drejtkëndore buke me letër pjekjeje dhe lëreni mënjanë.

3. Në një enë të thellë shtoni miellin, kakaon, sodën dhe pluhurin e pjekjes dhe trazojini mirë.

4. Në një enë tjetër shtoni vezët, sheqerin, kosin, vajin dhe vaniljen dhe trazojini mirë derisa të përftohet një masë homogjene.

5. Shtojeni masën e përftuar në enën tjetër ku kemi miellin  dhe trazojini lehtë. Shtoni zucchini-t dhe përziejeni me një lugë druri derisa brumi të lidhet.

6. Shtoni gjysmën e copëzave të cokollatës dhe trazojini edhe një herë. Kalojeni brumin në tavë dhe sipër spërkasni copëzat e mbetura të çokollatës.

7. Piqeni për rreth 50-55 minuta. Lëreni të ftohet tërësisht para se ta servirni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s