Galette me hurma

Përbërësit:

Për bazën:
 • 320 gr miell
 • 220 gr gjalp
 • 1 vezë
 • 15 gr sheqer
 • 1 lugë çaji kripë
 • 60 ml ujë
Për shurupin:
 • 180 gr sheqer
 • 230 ml ujë
 • 1 shkop kanelle
Për mbushjen:
 • 55 gr mascarpone
 • 25 gr sheqer
 • ½ lugë çaji vanilje
 • ¼ lugë çaji kanellë
 • 2-3 hurma mesatare

Përgatitja:

1. Prisni gjalpin në kubikë dhe lëreni në ngrirje për disa minuta.

2. Në një enë të thellë shtoni miellin, sheqerin dhe kripën. Trazojini mirë.

3. Shtoni gjalpin e ftohtë në enën e miellit dhe shtypeni me pirun. Më pas thërrmojini copëzat e mbetura me gishta derisa masa të mos ketë copa të dukshme gjalpi.

4. Shtoni vezën dhe trazoni mirë. Shtoni ujin pak nga pak dhe formoni brumin me dorë në trajtë topi. (Mund t’ju duhet me pak ose më shumë ujë, prandaj shtojeni me kujdes duke pare gjendjen e brumit.)

5. Pasi keni formuar një brum të qëndrueshëm që mban formë topi, shtypeni pak në trajtë disku, mbështilleni me letër plastike dhe lërëni në frigorifer për rreth 45 minuta.

6. Në një tenxhere mesatare shtoni përbërësit e shurupit, trazojini mirë dhe lëreni të valojë. Pasi ka valuar lërëni të ziejë në temperaturë të ulët për rreth pesë minuta.

7. Kalojeni shurupin në një enë që të ftohet.

8. Merrni një enë dhe shtoni në të mascarponen, sheqerin, vaniljen dhe kanellën. Trazojini mirë derisa të njëtrajtësohen.

9. Shtroni një tavë me letër pjekjeje dhe ndizni furrën në 180o.

10. Nxirrni brumin nga frigoriferi, merrni 2/3 e brumit dhe 1/3 lëreni mënjanë. Hapeni në një petë me diametër rreth 25 cm.

*1/3 e mbetur tw brumit mund ta fusni nw ngrirje dhe ta pwrdorni pwr njw herw tjetwr.

11. Kalojeni petën në tavën e shtruar. Shtoni me lugë mbushjen e mascarpones në qendër të petës dhe përhapeni pa iu afruar buzëve të petës.

12. Pritini hurmat në feta të holla dhe kalojeni çdo fetë në shurup dhe shkundeni pak.

13. Mbi mbushje shtroni fetat e hurmës në formë spirale nga jashtë drejt qendrës. Palosni buzët e petës mbi mbushje dhe shtypini pak me gishta.

14. Lyejini buzët e petës me pak të kuq veze duke përdorur një furçë dhe spërkateni galette-n me një majë gishtash sheqer kaf.

15. Piqeni galette-n për rreth 50 minuta – 1 orë derisa peta të ketë marrë ngjyrë të artë.

Një mendim mbi “Galette me hurma

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s