Biskota me tërshërë dhe rrush të thatë

Përbërësit:

 • 120 gr miell
 • 150 gr tërshërë kokërr plotë
 • 75 gr sheqer kaf
 • 75 gr sheqer i bardhë
 • 115 gr gjalp
 • 1 vezë
 • 100 gr rrush i thatë
 • 50 gr arra të copëtuara
 • 1 lugë çaji kanellë
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 majë luge  kripë

Përgatitja:

1. Në një enë të thellë shtoni miellin, sodën, kanellën dhe kripën. Lëreni mënjanë.

2. Merrni një enë tjetër dhe shtoni gjalpin, sheqerin kaf dhe sheqerin e bardhe. (Gjalpi duhet të jetë i zbutur në temperaturë dhome.)  Miksojini me mikser dore derisa të formohet një masë kremoze dhe homogjene.

3. Vazhdoni të miksoni duke shtuar miellin nga pak derisa të kombinohet mirë. Shtoni tërshërën, arrat dhe rrushin e thatë dhe trazojini me lugë druri.

4. Mbulojeni brumin e formuar me letër plastike kuzhine dhe lëreni të pushojë në frigorifer për rreth gjysëm ore.

5. Ndizni furrën në 180o. Shtroni dy tava me letër pjekjeje. Merrni brumin nga frigoriferi dhe ndajeni me lugë në topa të barabartë (rreth 18). Shtypini topat lehtë me gisht (jo shumë  sepse do të shtypen vetë gjatë pjekjes).

6. Sigurohuni që të ketë distancë mes biskotave pasi do të hapen pak gjatë pjekjes. Piqini për 10-15 minuta, jo më shumë.

7. Kur dalin nga furra biskotat janë  të buta. Duhet t’i lini në tavë të ftohen për minimumi 10-15 minuta dhe biskotat do të forcohen vetë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s