Kek me dardhë

Përbërësit:

 • 180 gr miell (për përdorim të përgjithshëm)
 • 3 vezë
 • 225 gr mascarpone
 • 110 gr sheqer
 • 40 gr mjaltë
 • 40 gr niseshte
 • 35 ml vaj misri
 • 1 lugë e gjysëm çaji pluhur pjekjeje
 • ¼ lugë çaji sodë buke
 • 50 gr bajame të thërrmuara
 • 2 dardha të vogla (të qëruara, të prera në kubikë)
 • 1 dardhë (e qëruar, e prerë në feta)
 • Sheqer pluhur (për dekor)

Përgatitja:

1. Ndizni furrën në 170oC. Përgatisni një tavë keku (për këtë recetë kam përdorur një tavë me diametër 26 cm) duke e lyer me gjalp ose shtrojini letër pjekjeje.

2. Në një enë të thellë rrihni vezët, sheqerin dhe mjaltin me mikser dore derisa te formohet një masë kremoze.

3. Shtoni mascarpone-n dhe vazhdoni të miksoni në shpejtësi të lartë derisa të shkrihet tërësisht mascarpone.

4. Në një enë tjetër shtoni miellin, niseshten, pluhurin e pjekjes dhe sodën e bukës. Trazojini lehtë.

5. Shtoni përzierjen e miellit në masën kremoze dhe trazojini me lugë druri.

6. Shtoni vajin e misrit dhe përziejeni sërish.

7. Së fundi, shtoni dardhat e prera në kubikë dhe bajamet e thërrmuara.

8. Derdheni brumin në tavën e bërë gati. Shtroni mbi të dardhën e prerë në feta.

9. Lërini të piqet për rreth 50 minuta deri në një orë.

10. Spërkateni me sheqer pluhur sipas dëshirës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s