Galette me pjeshka dhe trumëz

Përbërësit

Për bazën:
 • 320 gr miell për përdorim të përgjithshëm
 • 1 lugë çaji kripë
 • 200gr gjalp (i prerë në kubikë, i ftohtë)
 • 1 vezë e madhe (e rrahur)
 • 2-3 lugë buke ujë i ftohtë
Mbushja:
 • 4-5 pjeshka mesatare
 • 60 ml mjalt
 • 1 lugë    buke trumëz e grirë
 • 1 lugë çaji lëkurë limoni
 • 2 lugë buke miell
 • 1 lugë buke niseshte
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 6 lugë buke lëng limoni
 • 3 lugë buke bajame të grira
 • 1 lugë buke sheqer pluhur

Përgatitja

1. Si fillim përgatitet baza e galette-s. Në një enë të thellë, trazoni miellin dhe kripën. Shtoni gjalpin (gjalpi duhet të jetë i ftohtë) dhe shtypeni me pirun. Kokrrizojeni gjalpin me gishta duke e shkriftuar me miellin deri sa të mos mbeten më copa te dukshme gjalpi. Shtoni vezën e rrahur dhe trazojeni me një lugë. Së fundi, shtoni ujë ndërkohë që i jepni brumit formë topi. Mbulojeni me letër kuzhine dhe lëreni në frigorifer për 1-2 orë.

2. Në një enë përzieni të gjithë përbërësit e mbushjes përvec pjeshkëve. Pjeshkët ndajini ne thela të barabarta dhe shtojini në enë duke i perzier lehtë  me lugë druri.

3. Ngrohni furrën në 190o. Në një tavë të sheshtë shtroni letër pjekjeje.

4. Merrni brumin e bazës nga frigoriferi dhe me një rul formoni nje petë rrethore me diametër rreth 30 cm. 

5. Spërkatni qendrën e petës me bajamet e thërrmuara.

6. Duke lënë boshllek ne cepat e jashtëm, rreshtoni thelët e pjeshkëve në petë dhe palosini cepat e jashtëm mbi pjeshkët. Aty ku brumi krijon çarje , shtypini lehtë me gishta dhe me pak ujë të ftohtë. Lyejini cepat me të verdhë veze të rrahur.

7. Piqeni në furrë për 30-35 minuta deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë.

8. Lëreni të ftohet dhe shërbejeni duke e shoqëruar me akulllore, krem ose mjaltë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s